Странице

понедељак, 17. април 2017.

Dorabela šifra - ( Dorabella Cipher )


Dorabela Šifra je šifrovano pismo kompozitora Edvarda Elgara poslato Dori Peni, 14. jula, 1897. Peni ga nikada nije dešifrovala i njegovo značenje ostaje nepoznato.
Šifra, koji se sastoji od 87 znakova koji se prostiru na 3 linije, izgleda da ga čine 24 simbola, svaki simbol se sastoji od 1, 2, ili 3 približno sličnih polukruga orijentisanih u jednom od 8 pravaca (orijentacija nekoliko karaktera je dvosmislena). Mala tačka se pojavljuje nakon petog karaktera na trećem redu.

Dora Peni (1874-1964) bila je ćerka sveštenika Alfreda Penija (1845-1935) u Volverhamptonu. Dorina majka je umrla je u februaru 1874. godine, šest dana nakon što je rodila Doru, nakon čega je njen otac radio dugi niz godina kao misionar u Melaneziji. 1895. Dorin otac se ponovo oženio, a Dorina je maćeha je bila prijateljica Caroline Alice Elgar . U julu 1897. Dorina porodica pozvala je Edvarda i Alisu Elgar da ostanu u Volverhamptonu nekoliko dana.
Edvard Elgar bio je četrdesetogodišnji profesor muzike koji tek treba da postane uspešan kompozitor. Dora Peni je bila skoro sedamnaest godina mlađa od njega. Edvard i Dora su zavoleli jedno drugo i ostali prijatelji do kraja života kompozitora: Elgar je napisao kompoziciju pod nazivom Variations on an Original Theme (Enigma) Dorabella 1899. Kao posvetu Dori Peni.

Po povratku u Great Malvern 14. jula 1897. Alisa je napisala pismo u kome se zahvallila Dorinoj porodici na gostoprimstvu. Edvard Elgar je ubacio u pismo poruku sa zagonetnim slovima: sa naznakom "Miss Penni ' na poleđini. Ova napomena ležala je u fioci četrdeset godina i postala opšte poznata kada je Dora Peni objavila sliku poruke u njenim memoarima Edward Elgar: Memories of a Variation, koju je objavio Methuen Publishing 1937. Nakon toga, originalna beleška je izgubljena. Dora je tvrdila da nikada nije bila u mogućnosti da pročitate pismo, koju je dobila kao šifrovanu poruku.

Predložena rešenja .

Eric Sams, muzikolog, dao je jedno od tumačenja 1970. Po njemu poruka je;

IT'S CHAOTIC, BUT A CLOAK OBSCURES MY NEW LETTERS, A, B [alpha, beta, ie Greek letters or alphabet] BELOW: I OWN THE DARK MAKES EE SIGH WHEN YOU ARE TOO LONG GONE.

Dužina ovog teksta je 109 slova (ignorišući u zagradi poruku na grčkom), dok je originalni tekst sadrži samo 87 ili 88 znakova. Sams tvrdi da višak slova podrazumeva fonetske skraćenice.

Javier Atance je predložio da rešenje nije tekst nego melodija i da 8 različitih polukružnih položaja, ako se posmatraju u smeru kazaljke na satu, odgovaraju notnoj skali , i da svaki polukrug ima 3 različita nivoa koji odgovaraju prirodnim, ravnim ili oštrim notama .

Decembra 2011. godine kanadski kriptograf entuzijasta Ričard Las Vegas tvrdio je da je pronašao odgovarajući jasan tekst, iako su neki detalji nejasni i tek treba da budu razrađeni. Njegovo rešenje bi glasilo;


whY AM I VERY SAD, BELLE. I SAG AS WE SEE ROSES DO. EE IS EVER FOND OF U, DORA. I kNOw I PeN ONE I LOVe. All Of My Affection.

Nedavni pokušaji na rešavanju Dorabella šifre.

Elgar društvo organizovalo je takmičenje Dorabella Cipher 2007. Godine povodom obeležavanja 150 godina od rođenja Edvarda Elgara. Veliki broj rešenja je primljen, ali nijedno nije bila zadovoljavajuće. Mada jedno ili dva rešenja jeste da sadrže neke impresivno ambiciozne i promišljene analize ove zagonetke.

петак, 14. април 2017.

Vafl kamen - ( The Mysterious Waffle Rock )



Šta je taj misteriozni blok od kamena? Da li postoji mogućnost da je to ostatak drevne tehnologije? Ili je to samo još jedan proizvod majke prirode? Teorije o ovoj fascinantnoj steni su brojni.

Džinovski kamen koji se nalazi na zapadnoj obali jezera Jennings Randolph, nastavlja da zbunjuju istraživače i posetioce. Zagonetna formacija "štampana" na jednoj strani stene je nešto što je izazvalo raspravu među istraživačima i posetiocima već godinama. Da li je to jednostavno geološka formacija, ili ostatak drevne tehnologije? Prema nekim istraživačima, taj veliki komad kamena mogao je nastati pre 300 miliona godina.
Oni koji su videli stenu su zbunjeni njenim dizajnom i sastavom. Splet geometrijskih šara je tako gladak da je teško čak i zamisliti da je to prirodni fenomen.

Nakratko zamislite na trenutak da to nije prirodna struktura, da li to znači da se njegovo poreklo može pripisati nekoj drevnoj civilizaciji koja je posedovala neku vrstu tehnologije nama nepoznatoj danas? I da je njen cilj nije samo estetski? Ufolozi koji su zainteresovani i upoznati sa stenom, veruju da prikazuje tragove uzrokovane intenzivnim zračenjem koje je ostalo od sletanja letelice u dalekoj prošlosti. Do danas, niko ne zna sigurno šta je svrha ove strukture, šta je to i ko je napravio, tako da svako može da formira i predlaže razne teorije i da pokuša da objasni šta je ovaj neverovatni komad kamena.

1930. malo selo koje se zvalo Šo, nalazilo se na području Zapadne Virdžinije, SAD. Ono više ne postoji, umesto sela tu se trenutno nalazi jezero, jezero Dženings da budemo precizni. Jezero nije postojalo tamo u prošlosti, to je veštačko jezero koje su izgradili inženjeri američke vojske kada su sagradili branu na reci Potomak koja je tekla kroz Šo, stvarajući jezero. U Šo-u, se nalazi drevni kamen poznat drevnim Indijancima koji su naseljavali područje. To je bio sveti kamen na njih. Prvo otkriće stene je objavljeno 1984. godine, kada je i nastao naziv "Vafl rok" zbog svog neobičnog geometrijskog obrazca. Ovaj neverovatni komad kamena u početku je bio zatrpan, ali je pomeren iz oblasti tokom izgradnje brane.

Nakon njegovog otkrića i predstavljanja javnosti, kamen je bio predmet brojnih teorija. Predložene su sve vrste objašnjenja, u rasponu od vanzemaljske tehnologije, ostatka iz drevne civilizacije koja je naseljavala Zemlju pre više miliona godina, otiska kože džinovskog reptile, indijansko rezbarenje stene i teorije da je prirodna geološka formacija. Prvu analiza stene je napravio pukovnik Martin V. Valsh Jr. koji je zaključio da Vaffle Rok nije ništa više od prirodne formacije. Prema rečima pukovnika Valsh Jr., kamen je nastao taloženjem peska tokom dugog perioda, koji se dogodio pre oko 300 miliona godina u vreme formiranja Apalači planine.
Tokom ovog dugog perioda taloženja peska na sloj skoljki i morskih organizama, nastao je kamen na kome je ostao čudan uzorak "štampan" na jednoj strani stene. Nakon toga, kvarc pomešan sa školjkama u pukotinama, proizveo je malter koji je otporan na atmosferske uticaje, vreme je imalo svoju poslednju reč, tako što je to izazvalo eroziju stene, ostavljajući karakterističan galete oblik. Njegova hipoteza, međutim, nije dovoljno ubedljiva drugim istraživačima koji veruju da postoji nešto više u ovom kamenu, nešto više misteriozno i neobjašnjivo.



Drugi istraživači su predložili ideju da magnetna polja doprinose formiranju ovih neobičnih obrazaca. Mnogi veruju da je obrazac zapravo rani oblik hijeroglifskog ili primitivnog pisanja i da je kamen rezultat neolitske umetnosti naroda Pre-Kolumbovskog perioda.

Ako odbacimo mogućnost da je Vafl Rok delo majke prirode na čudan način, koje nam teorije ostaju? Da li je to proizvod drevne civilizacije koja je naseljavala područje u prošlosti? Da li je to deo uređaja ili platformi koje su koristili vanzemaljski posetioci? Prema teoretičarima drevnih astronauta, postoji veoma velika verovatnoća da se dizajn Vafl stene može pripisati tragovima od iskrcavanja svemirskog broda.
Istina? Pa istina može biti bilo šta u ovom trenutku, sada imamo samo gomilu teorija i malo odgovora. Vaffle rok će biti dodat na listu misterioznih artefakata otkrivenih do sada. Dok ne saznamo za sigurno šta je ovaj neverovatno čudni kamen, recite nam šta mislite da je možda izazvalo ove neobične modele.