U takvim napetim uslovima, Pérez je čuvao palatu kada mu se navodno počelo vrteti u glavi i postao je iscrpljen. Zatim se naslonio na zid i zadremao nekoliko sekundi, ali kad je otvorio oči, iznenadio se videvši da se nalazi na sasvim drugom mestu. Kada je upitao prolaznika gde se nalazi, rečeno mu je da se nalazi na Plaza Mayoru (sada poznatom kao Zocalo) u Mexico Cityju. Ubrzo su čuvari u Novoj Španiji saznali za Péreza zahvaljujući njegovim tvrdnjama i njegovoj čudnoj uniformi iz Manile. Doveden je vlastima, uključujući i potkralja Nove Španije, Luisa de Velasco, u čiju je palatu prevezen.
Iako razumljivo šokiran, Pérez je uspeo vrlo detaljno odgovoriti na sva njihova pitanja, uključujući i ubistvo Dasmariñasa, koji će, budući da se dogodio tek prethodne noći, biti dokazan tek mesecima kasnije. Iako je potkralj bio zadovoljan Pérezovim objašnjenjima, bilo je vreme da se u to umiješaju verski dužnosnici. Predan je Svetom uredu inkvizicije, poznatom kao španska inkvizicija, na daljnje ispitivanje. Iz Meksika je odveden u Santo Domingo na Karibima gdje je stavljen u zatvor zbog dezerterstva i "službe đavolu".
Kao odan i odlikovan vojnik, Pérez je sve razumio i surađivao s vlastima. Čak se govorilo da je više voleo da bude u zatvoru nego da se bori s ljudima iz džungle na Filipinima. Naposletku se pokazalo da je pobožni hrišćanin i, uz njegovo dobro ponašanje, nije optužen ni za kakav zločin. Ali ipak, vlasti nisu znale šta učiniti s jedinstvenom situacijom i držale su ga u zatvoru dok nisu donele čvrstu odluku.
Jednog dana, španska galija stigla je u Acapulco kako bi otkrila da su sve Pérezove tvrdnje o Gobernador-Generalu istinite. Pozvan je u Meksiko gde su ga neki putnici čak prepoznali kao čuvara palate. Time je oslobođen i vraćen sledećim brodom u Manilu.
Pérezova priča od tada je postala legenda. O tome se govori u knjigama i pričama nekoliko autora, uključujući američkog folkloristu Thomasa Allibonea Janviera, Washingtona Irvinga, Luisa Gonzáleza Obregona, Gaspara de San Agustína, Antonija de Morgu, pa čak i Joséa Rizala.
Priča se možda čini neobčnom, ali vekovima kasnije ljudi je još uvek pokušavaju objasniti.
Нема коментара:
Постави коментар